NOVINKY

Kaleidoscope na Dancetopia Symposiu

26. května 2024
Foto: Pavla Haluzová


Premiéra Dílny všímavosti

Premiéra Dílny všímavosti je za námi! Děkujeme všem, že jste se k nám přidali v tak hojném počtu a Adéle Vosičkové za krásné fotky. Brzy se znovu uvidíme.

Děkujeme také za podporu AMU, Státnímu fondu kultury a Nadaci Život umělce.


PF 2024


Kaleidoscope na Noci divadel

Naši listopadovou jízdu Kaleidoscopu jsme zakončili na Noci divadel na DAMU. Děkujeme za pozvání!

Foto: Pavla Haluzová


Kaleidoscope na Brunchi AMU

V úterý 14. listopadu jsme odehráli krátkou ukázkou Kaleidoscopu na Brunchi AMU pro novináře. Děkujeme za pozvání!

Foto: Ondřej Konrád


Kaleidoscope v Gotické věži

V pondělí 13. listopadu jsme poprvé odehráli Kaleidoscope v Gotické věži na HAMU.

Foto: Pavla Haluzová


Kaleidoscope. Nová inscenace Veroniky Knytlové na hranici performance, workshopu a meditace bude mít premiéru v zahradě HAMU na Malostranském náměstí

„Přijďte se naladit. Vydechnout a nadechnout. Zažít příjemný pocit souznění s okolním parkem, ale i rytmem svého srdce.“ Veronika Knytlová ve své nové inscenaci zve k zážitku na hranici performance, workshopu a meditace. Účastníci si za pomocí webové stránky, mobilu a sluchátek můžou vybírat mezi šesti zvukovými stopami, namíchat si tak hudbu podle sebe, nechat se vést hlasem režisérky a jejími pokyny a věnovat se pozorování zcela obyčejných věcí. Tak obyčejných a samozřejmých, že jsme se už odnaučili je vnímat. Kaleidoscope bude mít premiéru v Meditační zahradě HAMU v pondělí 18. září v 19:00.

Kaleidoscope navazuje na předchozí inscenaci choreografky, režisérky a tanečnice Veroniky Knytlové, Možnosti spříznění, která se hrála v roce 2021 v kulturním prostoru Vzlet, koncept ale posouvá dál. Inscenace pracuje s webovou stránku, na níž si divák může volit a libovolně přepínat mezi šesti zvukovými stopami, namíchat si hudbu podle svého přání, a sám se tak stává tvůrcem vlastního zážitku. „Divák je bez nátlaku vyzýván k přímé fyzické účasti na dění kolem sebe, vybízíme ho tak k všímavosti a zaměření pozornosti. Kaleidoscope může být tedy pro někoho kromě performance i meditací,“ říká Veronika Knytlová.

Inscenace tematizuje všeobecné možnosti svobodné volby, jejích hranic a úskalí, klade otázky ohledně jednoduchosti emocionální manipulace. Kaleidoscope je ale především o pohybu, který vychází z jednoduchého pohybového slovníku a asociací. Jednou z šesti zvukových stop je totiž hlas Veroniky Knytlové, která živě divákům nabízí jednoduché, ale promyšlené sledy pokynů. Divák má možnost zůstat jen pozorovatelem, nebo naopak pojmout zážitek jako workshop. Inscenace je vhodná pro děti i pro anglicky mluvící publikum (na výběr bude totiž i zvuková stopa s hlasem tlumočníka, který bude pokyny simultánně překládat do angličtiny).

„Hlavní síla Kaleidoscopu spočívá především v jeho něžné citlivosti a osobní i vzájemné propojenosti v dnešním bezohledném, uspěchaném, zrychleném světě. Akcentuje hru se všemi jejími aspekty včetně vítání omylu a chyby jako důležité a podnětné součásti života. Cílem není dosažení dokonalého výsledku za každou cenu. Chce být živoucím příkladem toho, že není třeba pouze vybroušené taneční techniky, aby vytvořený pohybový obsah byl pro vnějšího pozorovatele zajímavý a vysoce sugestivní,“ doplňuje Knytlová.

Součástí performance je skupina tanečníků, kteří splývají s davem. Jsou to především studenti druhého ročníku Katedry nonverbálního divadla HAMU, kteří si říkají Neviditelné děti, dále pak tanečnice Aneta Bočková, nebo tanečník Taro Tamura. Všichni tito talentovaní umělci v minulosti prošli tanečně pedagogickým vedením Veronika Knytlové. Na hudební složce inscenace spolupracuje hudebník a sound designer Martin Tvrdý. Dramaturgicky se na Kaleidoscopu podílela tanečnice Daniela Kolková. Tvorbu webu se zcela jedinečnými možnostmi má na starost Tomáš Javůrek. 

Inscenace měla předpremiéru v červnu 2023 na HAMUfestu a nyní ji čeká premiéra, a to 18. září v 19:00 v Meditační zahradě HAMU. 

Režie a choreografie: Veronika Knytlová
Sound design: Martin Tvrdý
Tvorba webu: Tomáš Javůrek
Dramaturgická spolupráce: Daniela Kolková
Performují: Taro Tamura, Aneta Bočková, Neviditelné děti / studenti HAMU: Eliška Švecová, Jana Štofaniková, Kateřina Vernerová, Kristýna Koudelová, Olesya Sydorenko
Producent: Mind Move, z. s. 
Partner: HAMU
Podpořil: Státní fond kultury ČR, Nadace Život umělce